Przegląd kursu
Wykładowca: dr Robert Porzak, prof. Akademii WSEI
Kurs przedstawia istotę i najważniejsze teorie konstruowania i analizy właściwości psychometrycznych testów i kwestionariuszy. Przegląd najważniejszych teorii testu da podstawy do lepszego rozumienia oceny pytań testowych, rzetelności i trafności testów, a także ich standaryzacji i normalizacji.
W kursie prezentujemy kolejne kroki pierwszego etapu konstruowania testu w modelu opartym na teorii: definiowania pojęć i ich operacjonalizacji w wymiary (skale) i wskaźniki (zadania lub pytania). Konstruowanie prześledzimy na przykładach testów / kwestionariuszy opracowanych w powyższym modelu. Kurs przedstawia kolejne kroki oceny właściwości psychometrycznych pytań, konfirmacyjnej analizy czynnikowej (CFA) sprawdzającej strukturę testu / kwestionariusza, oceny rzetelności i trafności testu w aspekcie zbieżnym i różnicowym. Na zakończenie omówione zostanie przygotowanie norm i zasady standaryzacji testu.
Kurs opracowany przez jednego z ekspertów Lubelskiej Akademii WSEI.
Zobacz fragment wykładu
Plan szkolenia:
- Co mierzy psychometr(i)a – istota i cele testów i kwestionariuszy.
- Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria – strategia przygotowanie testu / kwestionariusza w modelu dedukcyjnym KTT: teoria, wymiary, wskaźniki i pytania.
- Co psychometr(i)a lubi najbardziej – ocena właściwości psychometrycznych pytań, rzetelności i trafności teoretycznej, zbieżnej i różnicowej.
- Podręcznik wieńczy dzieło – normalizacja, standaryzacja, popularyzacja i weryfikacja.
Charakterystyka kursu
- Lekcje 5
- Testy sprawdzające wiedzę 1
- Minimalny wymagany czas 8 godzin
- Stopień trudności Zaawansowany
- Uczestnicy 8
- Egzamin / Certyfikat Tak
- Ocena wyników Egzamin